Błażej Dzikowski
Michał Witkowski - Warsztat uzewnętrzniony (fragment); "Nowe Książki" (12/2002)
Dwudziestosześcioletni prozaik z Warszawy, Błażej Dzikowski, właśnie debiutuje powieścią "Pies". Książka ukazała się w serii "Nowa Proza Polska" wydawnictwa "Zielona Sowa", wcześniej została wyróżniona na II ogólnopolskim konkursie literackim im. Stanisława Czycza. Wygrał wówczas Piotr Cegiełka, który już w tym roku reprezentował Polskę we Frankfurcie. Piszę o tym, bo byłem jurorem i nie doceniłem wówczas powieści Dzikowskiego, a i teraz obawiam się, aby nie zginęła w rwetesie wywołanym przez konkurencyjne propozycje, choćby powieść Doroty Masłowskiej. (...)

Co mi się właściwie podoba w tych staroświeckich książkach? Poza pewną przekorą, bo przecież "prawdziwy gentleman idzie zawsze dwa kroki za modą", rzeczy tego typu - a widzę już powoli grupującą się szufladkę, Małyszek i Dzikowski nie są tu wyjątkami - przywracają nam fabułę. (...) Od czasów kolokwium z literatury staropolskiej nie śledziłem fabuły z takimi wypiekami!

(...) powieść Dzikowskiego nie jest książką "kryształową", jest to jednak rzecz skomplikowana i z dużymi intelektualnymi czy też formalnymi ambicjami. Widać, że autor, podobnie jak dekadencki dandys zamieszkujący pałac, modę traktuje z pogardliwym wzruszeniem ramion.

Michał Witkowski
Błażej Dzikowski udał się na balkon
fot. Dominika Dzikowska


"Pies", Zielona Sowa 2002
Brokat w oku (PWRSA, 2007)
Wszystkie zwierzęta na poboczu autostrady (Zielona Sowa, 2007)


Krakowskie Targi Książki:

'Wszystkie zwierzęta na poboczu autostrady' będę podpisywał w sobotę, 27 października, od 16:00 do 17:00. Stoisko Wydawnictwa Zielona Sowa (A5)

'Brokat w oku' będę podpisywał w niedzielę, 28 października, od 13:00 do 15:00. Stoisko Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita SA (C14)

Wszystkie te niezwykłe wydarzenia będą miały miejsce na ulicy Centralnej 41a, w Krakowie oczywiście.


Błażej Dzikowski
http://www.blazejd...

fotografka extraordinaire
http://www.dominik...


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2018  Fundacja Literatury w Internecie