Błażej Dzikowski
Henryk Bereza - (25.8.2002), "Twórczość" (1/2003)
Błażej Dzikowski, lektura (bez notatek, ale w całości) powieści Pies ("biblioteka Studium" 2002), o której autorze (ur. 1976) nic nie wiem.

Powieść, jeśli nawet nie jest w całości wybitna, jest utworem o sporym znaczeniu literackim, ponieważ wypełnia lukę między tradycyjną beletrystyką a tym, co najostrożniej nazwać można nową prozą polską (pod względem artystycznym).

Psa buduje się na rumowisku i z rumowiska tradycyjnej beletrystyki o profilu, powiedzmy, dyskursywnym lub wprost ideologicznym, przeciwstawiając rumowisku takie elementy nowej prozy, które kojarzyć się mogą nawet z oniryzmem.

Nie ma w tej koincydencji artystycznej nic z wojny między tradycją a nowatorstwem, która jawnie lub w ukryciu toczyła się w prozie polskiej dwudziestego wieku. Jest artystyczny użytek z pozostałości literackiej wojny, one stanowią dzisiejszy budulec powstającej literatury.

{...}

Całą powieść Błażeja Dzikowskiego wolno rozumieć jako wyraz cierpienia kogoś, kto cierpi z powodu niemożności przypasowania się do jakiejkolwiek gotowej prawdy uniwersalnej, choć sama potrzeba takiego przypasowania jest u niego jakby bardziej przemożna, niż to zwykle bywa.

Niemożność przypasowania skazuje na samo szukanie, nie jest to najgorsza postać skazania, jakie się może w życiu przydarzyć -

Henryk Bereza
Błażej Dzikowski udał się na balkon
fot. Dominika Dzikowska


"Pies", Zielona Sowa 2002
Brokat w oku (PWRSA, 2007)
Wszystkie zwierzęta na poboczu autostrady (Zielona Sowa, 2007)


Krakowskie Targi Książki:

'Wszystkie zwierzęta na poboczu autostrady' będę podpisywał w sobotę, 27 października, od 16:00 do 17:00. Stoisko Wydawnictwa Zielona Sowa (A5)

'Brokat w oku' będę podpisywał w niedzielę, 28 października, od 13:00 do 15:00. Stoisko Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita SA (C14)

Wszystkie te niezwykłe wydarzenia będą miały miejsce na ulicy Centralnej 41a, w Krakowie oczywiście.


Błażej Dzikowski
http://www.blazejd...

fotografka extraordinaire
http://www.dominik...


Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2018  Fundacja Literatury w Internecie