Jarosław M. Gruzla
Karol Maliszewski - Z poetyckiego notatnika Drogi
"Kolej transsyberyjska"


Jarosław Mariusz Gruzla jako poeta wykluwał się długo i z namysłem. To późny debiut, lecz godny polecenia dla tych czytelników, którzy nie lubią stadnie podróżować po młodej poezji. Pierwszą rzeczą, jaka uderza, jest inność, a nawet obcość. Gruzla jest samotny i obcy na tle tego, co się w najmłodszej poezji dzieje. Nie przystaje do żadnej opcji, nie pasuje do ugrupowań i frakcji. Stworzył własny wariant poezji kulturowej, bardzo bogaty i dygresyjny notatnik liryczny kulturalnego podróżnego. Bowiem topos podróży jest ulubionym toposem tej poezji. Podmiot w podróży, w ustawicznej transgresji, w drodze do Zrozumienia. Przekraczanie granic, ograniczeń własnych możliwości poznawczych to właściwa treść szerokich i rozlewnych wierszy Gruzli. Stąd możemy postrzegać jego poezję w kategoriach dziennika intymnego, poetyckiego notatnika z Drogi. Napisałem wielką literą, ponieważ nie chodzi o byle jaką drogę, lecz o nasze życie. A życie bohater tych wierszy przeżywa intensywnie i na sposób erudyty, który z okien pociągu notuje i wiąże w jedną całość różnego rodzaju odpryski. Często sytuuje się; jako zwykły wędrowiec z plecakiem, nasiąkający urodą świata bezpośrednio i z jakąś wielką gotowością świadczenia o tej urodzie i w ogóle cudzie istnienia. Bywa wtedy zachłannie gadatliwy i aż ekstatyczny Innym razem Gruzla staje się wręcz buddyjskim mnichem, który uprawia poezję milczenia, niedopowiedzenia wielkiej ciszy prześwitującej zza linijek skromnego aforyzmu.
[...]

Karol Maliszewski

[Wałbrzyski Inforamtor Kulturalny, Wałbrzych 10/1998, s.13.]

Jarosław M. Gruzla, "Kolej transsyberyjska", Pismo literackie ARYTMIA, Świdnica 1998, ss. 48.


"Smak teraz"


[...] Jarosław M. Gruzla. Uważa, że poezja ma być problemem, kłopotem dla odbiorcy. Że musi mu dawać do myślenia, zmuszać do uruchomienia wrażliwości i wyobraźni na poziomie wyższym niż ten proponowany przez telewizję czy kolorowe gazety.
[...]
"Smak teraz" otrzymał Nagrodę Literacką Fundacji Elbląg i ukazał się jako pierwsza propozycja z cyklu „Elbląski Rękopis Roku”. Podmiot liryczny tych wierszy „czyta” rzeczywistość niczym „następca Schliemanna”. Pod warstwą powszechnej szarzyzny odkrywa niespodziewany patos, głębię przeszłości postępującej za nami ślad w ślad. Gruzli udało się stworzyć obraz świata powiązanego ze sobą setkami szczegółów, siecią znaków dawanych od wieków przez różnie nazywaną transcendencję. Jest to poezja studyjna, cierpliwa, metafizyczna. I tym swoim kształtem wydaje się nie brać udziału w powszechnym festiwalu wdzięczenia się i minoderii, mody i cwaniactwa. Czekam na dalsze efekty badań lirycznych przeprowadzanych w elbląskim laboratorium duchowym.
[...]

Karol Maliszewski

Jarosław M. Gruzla, "smak teraz", Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, Elbląg 2003, ss. 51.

[Miesięcznik Odra, Wrocław 3/2004, s. 102.]
Nie-nieuchronność
fot.


Wersety o Nieograniczoności, Kraków 2010 (wydanie bibliofilskie)
smak teraz, Elbląg 2003
Kolej transsyberyjska, Świdnica 1998


Od maja 2010 r. do nabycia w krakowskim Wydawnictwie Miniatura (http://www.miniatura.info.pl/) jest najnowsza książka poetycka pt. Wersety o Nieograniczoności. Starsze książki: Kolej transsyberyjska i Smak teraz są do nabycia u autora.
Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2020  Fundacja Literatury w Internecie