Jarosław M. Gruzla
Stefan Pastuszewski - Świat bez czasu
Czytając tę poezję nie sposób kłócić się o słowa. Jest ich dużo, bardzo dużo, a nawet można z tego jednego zbioru wierszy (Jarosław M. Gruzla, „Smak teraz”) zestawić całkiem pokaźny słownik. Odbiera się więc wiersze autora „Kolei transsyberyjskiej” z satysfakcją długiego i gęstego czytania.

Słowa i frazy, metafory asocjacje – gęste, bardzo gęste, że aż mgliste. Dopiero po czasie z tej mgły wzburzonych myśli, bo raczej nie uczuć (dominuje nastrój egzystencjalnego lęku i kulturowego znużenia) wyłaniają się kontury nie znanych dotąd osób, obrazów, sytuacji, lądów wreszcie. I choć mają imiona, to jednak są trudne w identyfikacji. W ustawicznej zmienności, zależnej od nastroju i stanu psychoruchowego odbiorcy. Innymi słowy – klasyczna metafizyka, ezoteryka, lot w przestrzeń. Nieskończoną?

Wszystko zależy od stanu i możliwości czytelnika. Bo sam autor raczej obraca się w kręgu lektur i odbiorców medialnych (np. „Europa spływa krwią – dalmatyński brzeg zamarł i w Babilonii ptaki wydziobują oczy grobom”).

Najciekawsze w tym metafizycznym świecie J.M. Gruzli jest to, że nie ma w nim czasu. Orygenes, Dante, kierowca TIR-a, żonka, spotykają się w jednej przestrzeni. Wszystko jest harmonią istnienia. Wszystko jest wszystkim.
(…)
Dawno nie czytałem tak rzeczowej i bezwzględnej (opozycja do czasu i względności) poezji.

Stefan Pastuszewski

Jarosław M. Gruzla, "smak teraz", Biblioteka SEKA - tom 8, Biblioteka Rękopisów Fundacji Elbląg - tom 1, Wydawca: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, Elbląg 2003, ss. 51.

[Akant. Miesięcznik literacki, Bydgoszcz 1(79)/2004, s. 45.]
Nie-nieuchronność
fot.


Wersety o Nieograniczoności, Kraków 2010 (wydanie bibliofilskie)
smak teraz, Elbląg 2003
Kolej transsyberyjska, Świdnica 1998


Od maja 2010 r. do nabycia w krakowskim Wydawnictwie Miniatura (http://www.miniatura.info.pl/) jest najnowsza książka poetycka pt. Wersety o Nieograniczoności. Starsze książki: Kolej transsyberyjska i Smak teraz są do nabycia u autora.
Hosted by Onyx Sp. z o. o. Copyright © 2007 - 2020  Fundacja Literatury w Internecie